" /> » Startuję w CrossFit Open! Co to jest i dlaczego to robię? Plant Punch | sport – żywienie – lifestyle
CF-Open-photo

Startuję w CrossFit Open! Co to jest i dlaczego to robię?

Spodobał Ci sie wpis? Udostępnij go znajomym.
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

CrossFit Open to pierwszy etap eliminacji do CrossFit Games – corocznych igrzysk mających na celu wyłonienie najsprawniejszego mężczyzny i najsprawniejszej kobiety na świecie (the fittest man / woman on earth). Jednak dla 95% osób startujących w Open najważniejszą rzeczą nie jest wcale walka o dostanie się do CrossFit Regionals (kolejnego etapu eliminacyjnego przed CrossFit Games), bynajmniej. Tym 272 000, które rok temu wzięło udział w największej fitnessowej imprezie świata chodzi o coś zupełnie innego. Ale po kolei!

CF-Open-photo

Czym dokładnie jest CrossFit Open?

W przeciągu pięciu nadchodzących tygodni w każdy czwartek o godzinie 17:00 czasu pacyficznego (czyli 2:00 w nocy w piątek naszego czasu) zostanie ogłoszony trening numerowany kolejno od 16.1 do 16.5. Nikt dokładnie nie wie, czego można się spodziewać. Na tym właśnie polega CrossFit – zawodnicy muszą być gotowi na nieznane i niespodziewane. Wspięcia na linę, wejścia siłowe na drążek, wyciskanie sztangi nad głowę, skoki na skakance, padnij powstań, wskoki na skrzynie, bieg, pompki, przysiady, podciągnięcia, rwanie, podrzut, chodzenie na rękach, wiosłowanie na ergometrze i wiele, wiele innych ćwiczeń może pojawić się podczas nadchodzących treningów. Na czas lub na największą liczbę powtórzeń – konfiguracji jest nieskończenie wiele.

Przykładowy trening z 2015 roku (15.3):

Complete as many rounds and reps as possible in 14 minutes of
7 muscle-ups
50 wall-ball shots
100 double-unders.

Men use 20-lb. ball to 10 feet target, Women use 14-lb. ball to 9 feet target.

W celu wykonania treningów potrzebny jest odpowiedni sprzęt. Najlepiej więc być członkiem jednego z wielu boxów crossfitowych lub mieć dobrze wyposażony garaż. Po ogłoszenie treningu w czwartek należy wykonać go (najlepiej pod okiem afiliowanego sędziego – są nimi w większości przypadków instruktorzy w boxach), nagrać i do poniedziałku do godziny 17:00 czasu pacyficznego (u nas wtorek o 2:00 w nocy) zamieścić w sieci. W przypadku bardzo dobrego wyniku film będzie potrzebny do weryfikacji, gdyby zawodnik miał dostać się do kolejnego etapu zawodów (CrossFit Regionals).

Aby wziąć udział w Open wystarczy zarejestrować się tutaj i uiścić opłatę w wysokości 20$. Na te pięć tygodni każdy staje się zawodnikiem, sportowcem. Wszyscy znajdują się w jednym rankingu – jest to dość ekscytujące, że można porównać się z tymi najlepszymi na świecie.

CF-Open-tablica

Fascynujące jest to, że do Regionalsów kwalifikuje się zaledwie 720 osób, a do Gamesów, czyli już właściwych mistrzostw jeszcze mniej, bo niecały 1% wszystkich startujących w Open. Trudno więc uwierzyć, że wszyscy startują z chęcią dostania się do kolejnej fazy rozgrywek, prawda? I słusznie!

CF-Open-chart

Po co brać udział w CrossFit Open?

Powodów jest tak naprawdę mnóstwo. Dla wielu to okazja do podsumowania całego roku treningowego, oceny swoich postępów. Dla innych to szansa na przełamanie swoich słabości i wejście na wyższy poziom sprawności. Często pod wpływem adrenaliny podczas wykonywania treningów z Open pierwszy raz udaje się muscle-up (wspieranie ciągiem czy też wejście siłowe na kółkach gimnastycznych) lub double unders (podwójny przeskok nad skakanką). Dla jeszcze innych to po prostu czysta przyjemność bycia częścią wielkiej, międzynarodowej społeczności zafascynowanej rozwojem swojej sprawności fizycznej.

I ja znajduje się gdzieś pośrodku wszystkich tych grup. Od zawsze lubiłem rywalizację, od zawsze lubiłem brać udział w zawodach sportowych i testach sprawności. To że przez te 5 tygodni mogę poczuć się jak sportowiec – przygotowujący się do kolejnych wyzwań, analizujący najlepszą strategią, doskonalący swoje umiejętności, dbający o regenerację i odpowiednie żywienie – jest dla mnie czymś niezwykle ekscytującym. Dlatego właśnie biorę udział w CrossFit Open. I Was zachęcam do tego samego! Jest jeszcze czas, żeby się zapisać!

CF-Open-profil

Czy każdy może wziąć udział w CrossFit Open?

Najlepszym w tym wszystkim jest to, że naprawdę każdy, kto jest choć trochę obeznany z treningiem crossfitowym może wziąć udział w Open. Wszystkie pięć treningów dostępnych będzie w wersji standardowej (Rx’d) oraz skalowanej, czyli uproszczonej – z mniejszymi obciążeniami lub mniej skomplikowanymi ruchami. O to w tym właśnie chodzi! Każdy, kto chce, bierze udział w Open i jest częścią tej wielkiej imprezy. Kobiety i mężczyźni. Starsi i młodsi. Rozpiętość wiekowa w poprzednim roku zaczynała się na 14-latkach a kończyła na 86-latkach! Są też oczywiście kategorie wiekowe: dla nastolatków (14-17), standardowa oraz dla seniorów (40+). W każdej kategorii treningi podzielone są właśnie na wersje Rx’d i skalowaną.

Jak można śledzić moje poczynania i dopingować mnie?

W każdy kolejny poniedziałek od 29 lutego do 28 marca będzie wrzucał na mój kanał youtubowy film z wykonanym przeze mnie treningiem. Postaram się dać z siebie wszystko i wykręcić jak najlepsze wyniki. Nie mam oczywiście ambicji dostania się do CrossFit Regionals. W tym przypadku będę walczył przede wszystkim sam ze sobą. A przy okazji będę się dobrze bawił, robiąc to, co kocham.

Trzymajcie kciuki! 🙂

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o crossficie, przeczytajcie mój słownik terminów crossfitowych i obejrzyjcie film z moich pierwszych zawodów crossfitowych, które z resztą udało mi się jakimś cudem wygrać!

Więcej informacji o Open i CrossFit Games tutaj:

http://games.crossfit.com/about-the-games/the-open

http://games.crossfit.com/video/how-watch-open-announcements

http://games.crossfit.com/region

http://games.crossfit.com/about-the-games

Spodobał Ci sie wpis? Udostępnij go znajomym.
Copyright © 2013 - 2019 Plant Punch Design: sixbox.es | Hosted by: zenbox