" /> » Jak przeżyłem 3-dniową dietę sokową? Plant Punch | sport – żywienie – lifestyle
soki-cover

Jak przeżyłem 3-dniową dietę sokową?

Spodobał Ci sie wpis? Udostępnij go znajomym.
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Przekonam się na własnej skórze!

Jakiś czas temu razem z Natura Cold Press postanowiłem podjąć wyzwanie i na trzy dni przejść na dietę sokową. Długo się nad tym zastanawiałem i stwierdziłem w końcu, że nie ma lepszej metody poznawczej niż tej opartej na doświadczeniu – czyli po prostu metody empirycznej.

Jak to jest ze skutecznością tak bardzo popularnych ostatnimi czasy diet sokowych?

Jakie korzyści niesie ze sobą wprowadzenie raz na jakiś czas tego typu „głodówki” sokowej?

Czy dam w ogóle radę przez trzy dni żyć wyłącznie na sokach?

soki-3

Chciałem przekonać się na własnej skórze, jak brzmią odpowiedzi na powyższe pytania. Dlatego właśnie podjąłem wyzwanie. Przez 3 dni nie spożywałem żadnego innego pokarmu oprócz soków wyciskanych na zimno. W oryginalnej diecie jest to 6 półlitrowych butelek – każda z nich zawiera sok wyciśnięty z 1,5 kg warzyw i owoców.

Soki wyciskane są na zimno i równie w niskiej temperaturze muszą być przechowywane – dzięki temu zachowują one swoją świeżość i wartości odżywcze. Zatem w ciągu jednego dnia takiej diety spożywa się równowartość odżywczą około 9 kilogramów świeżych warzyw i owoców. Brzmi nieźle, prawda?

Mój codzienny zestaw soków

Aby przybliżyć Wam nieco obraz takiej diety, wymienię skład wszystkich 6 soków, które piłem każdego dnia:

 1. Jabłko, imbir, cytryna, pieprz cayenne.
 2. Jabłko, jarmuż, ogórek, pietruszka, imbir, seler.
 3. Marchew, jabłko, cytryna, kurkuma.
 4. Ananas, jabłko, cytryna, mięta.
 5. Burak, ananas, jabłko, marchew.
 6. Jarmuż, seler, ogórek, jabłko.

Soki mają średnio 36 kcal na 100 ml, a więc każdy sok ma około 180 kcal. Średnio więc na dzień wychodzi nieco ponad 1000 kcal.

soki-4

W tym momencie muszę się Wam przyznać, że zwiększyłem ilość wypijanych codziennie soków z 6 do 8. Łatwiej byłoby w ten sposób kontrolować uczucie głodu. Więcej szczegółów za chwilę.

Dzień 1.
Ze względu na to, jak bardzo jestem aktywny treningowo (wtedy zdarzały się dni, kiedy wykonywałem trzy sesje – rano, popołudniu i wieczorem, obecnie mam 5 treningów w tygodniu – każdy trwający 4 godziny), moje dzienne zapotrzebowanie kaloryczne jest dość spore. Dlatego tym bardziej obawiałem się tego eksperymentu. Oczywiście na te 3 dni zwolniłem z treningami, zwłaszcza że akurat potrzebowałem trochę regeneracji.

Pierwszy dzień był oczywiście najgorszy, bo organizm nie wiedział, co się dzieje i gdzie podziały się te wszystkie kalorie. Z upływem dnia, czułem, jak ciało się wycisza i powoli tłumi uczucie głodu. Dwa dodatkowe soki, które zwiększyły łącznie o litr i jakieś 360 kcal objętość oraz energetyczność mojej diety pomogły mi lepiej kontrolować apetyt. Z aktywności fizycznej wykonałem jedynie łagodne rozciąganie i poświęciłem godzinę na sesję automasażu.

soki-2

soki-1

Dzień 2.

W nocy spałem jak zabity. Ledwo położyłem głowę na poduszce, od razu odpłynąłem. Przespałem 10 godzin i rano w sumie czułem się bardzo dobrze. Drugi dzień pod względem uczucia głodu był już znacznie lepszy. Energetycznie jednak nie do końca czułem się sobą, byłem lekko otępiały, a wszystkie czynności wykonywałem wolno. Tego dnia nie podjąłem się żadnej dodatkowej aktywności fizycznej poza koniecznymi czynnościami. Noc znowu uciekła mi ledwo zauważona. Spałem przez 12 godzin jak dziecko.

Dzień 3. 
Ostatniego dnia mniej więcej do godziny 12:00 miałem lekki kryzys związany z silnym uczuciem głodu. Poza tym czułem się naprawdę nieźle. Od około południa dostałem mocny zastrzyk energii, który wykorzystałem na dwugodzinny spacer. Cały dzień towarzyszyło mi przyjemne uczucie lekkości i świeżości. Miałem bardzo dobry nastrój, a mój umysł był niezwykle aktywny. Po rozciąganiu i automasażu położyłem się na łóżku i nawet nie zauważyłem, kiedy zasnąłem. Spałem 10 godzin.

Dni po diecie

Kiedy obudziłem się rano czułem się naprawdę bardzo dobrze. Po trzech dniach niejedzenia żadnego pokarmu stałego byłem bardzo ostrożny z wielkością moich posiłków. Z posiłku na posiłek powoli zwiększałem liczbę przyjmowanych kalorii. Po pierwszym i drugim śniadaniu poszedłem na trening. Ćwiczyło mi się naprawdę bardzo dobrze. Miałem dużo energii i czułem się lekko. Było to dla mnie dość niespodziewane, ale byłem w stanie wykonać naprawdę porządny i mocny trening.

Przez te 3 dni, straciłem około 2 kg wagi, patrząc w lustro, myślę, że pół na pół była to masa mięśniowa i tkanka tłuszczowa. Zauważyłem też, że mam ładniejszą skórę. Nigdy nie miałem raczej problemów z cerą, ale rzeczywiście skóra wyglądała na jaśniejszą i czystszą. Przez kolejne 2-3 dni czułem, że mój żołądek trochę sprawniej trawi i ogólnie jest mu lżej. Lepiej też spałem do końca tygodnia.

Podsumowanie

Od razu chcę zaznaczyć, że moja doświadczenie z dietą sokową na pewno będą różnić się od doświadczeń osoby, która jest mniej aktywna fizycznie. Biorąc pod uwagę swoje samopoczucie w trakcie diety i parę dni po niej, wydaje mi się, że takie 3-5 dni na sokach może być ciekawym rozwiązaniem dla osób chcących zrzucić parę nadprogramowych kilogramów. Osoby te muszą być jednak zdyscyplinowane i mieć rozsądnie zaplanowane pod względem żywieniowym dni poprzedzające dietę i następujące po niej.

Osobiście jestem zadowolony, że podjąłem się tego eksperymentu, ponieważ naprawdę czułem się dobrze w trakcie tych trzech dni. Najtrudniejsza była oczywiście walka z uczuciem głodu. Jeśli ktoś chciałby spróbować takiej sokowej diety i naprawdę nie będzie mógł sobie poradzić z kontrolą apetytu, polecałbym najpierw zwiększyć ilość wypijanych soków lub ewentualnie dodać do diety odrobinę surowych warzyw i owoców.

Czuję, że taki odpoczynek dla układu trawiennego był dobry. Organizm nie musiał poświęcać energii na trawienie, mógł ją natomiast przeznaczyć na inne rzeczy. Przyjemnie było też przez kilka dni nie martwić się o jedzenie, gdy na co dzień spożywa się 5-6 posiłków.

Więcej o sokach wyciskanych na zimno i sokowych dietach dowiecie się tutaj!

Spodobał Ci sie wpis? Udostępnij go znajomym.
 • Adriana Maria

  Moja Mama, bez naszej wiedzy była na takiej diecie przez 1,5 miesiąca… nie wiem jakim cudem jej sie to udało, ale wyszła z tego cało, kilka kilogramów lżejsza i bez uszczerbków na zdrowiu…

 • Nawet fundując sobie dietę nie zapominam raczej o suplementacji. To dodatkowo potęguje efekt. Więcej o detoksie organizmu możecie przeczytać na newalcatraz.pl

 • Żaneta Głowacka

  Myślę, że dla każdego to fajne doświadczenie, 3 dni można przetrwać bez problemu. Ja zamawiłałam soczki od SportFood i przede wszystkim mega mi smakowały! Wszystkie są naturalne, bez zbędnych cukrów i konserwantów. Głód faktycznie momentami doskwierał, ale z biegiem czasu było coraz lepiej. Na 3-7 dni jak najbardziej fajny pomysł na oczyszczenie swojego organizmu i zaczęcie zdrowszego trybu życia.

 • Justyna Kwiatkowska

  ja uwielbiam detoksy sokowe. Nie czuję się wtedy głodna, dobrze oczyszczją organizm i dostarczają witamin. Od jakiegoś czasu stosuję detoks od Nuja – mają bardzo smaczne soki, odżywcze i rzeczywiście działają, a podczas detoksu nie czuję się zmęczona ani głodna

Copyright © 2013 - 2019 Plant Punch Design: sixbox.es | Hosted by: zenbox