" /> » Walk on – czyli czego Bruce Lee może nauczyć Cię o motywacji Plant Punch | sport – żywienie – lifestyle
bruce4

Walk on – czyli czego Bruce Lee może nauczyć Cię o motywacji

Spodobał Ci sie wpis? Udostępnij go znajomym.
0 Flares Filament.io 0 Flares ×

Pewnego dnia roku 1970 nikomu jeszcze nieznany amerykański instruktor sztuk walki chińskiego pochodzenia rozpoczął swój zwyczajowy trening siłowy. Podczas ćwiczenia zwanego „dzień dobry” (skłony tułowia ze sztangą na ramionach) poczuł silny ból w dolnej części pleców. Tego dnia Bruce Lee uszkodził sobie jeden z nerwów krzyżowych i na kolejne sześć miesięcy został unieruchomiony w łóżku. Lekarze nie dawali mu żadnych szans na powrót do formy i twierdzili, że już nigdy nie będzie mógł uprawiać sztuk walki. Bruce jednak nie poddał się. Na odwrocie jednej ze swoich wizytówek napisał krótką frazę: „Walk on”. Postawił ją na biurku i codziennie powtarzał sobie to jedno, krótkie zdanie. Pół roku pozornej beznadziei okazało się być jednym z najbardziej owocnych okresów jego życia. Wykorzystał ten czas na pisanie – stworzył wtedy znaczną część fundamentów teoretycznych swojej sztuki walki – Jeet Kune Do. Mimo że już do końca życia doskwierały mu intensywne bóle pleców, nie tylko odzyskał sprawność, ale znacznie przekroczył swoje dawne możliwości. Pomimo ograniczeń i niesprzyjających okoliczności stał się inspiracją i niedoścignionym ideałem dla wielu osób. Inspiruje do dziś.

bruce2

Bruce Lee był – i wciąż jest – nadzwyczajnym człowiekiem. To ktoś, kto dokładnie wiedział, czego chce i konsekwentnie do tego dążył. Całe jego życie i to, co zrobił z czasem, jaki otrzymał, to świadectwo potężnej woli, niezwykłej wytrwałości, wewnętrznej dyscypliny i siły ducha. Mam wrażenie, że coraz mniej spotyka się takich ludzi. Jesteśmy wszyscy przygnieceni ciężarem obowiązków, wtłoczeni w tryby niezatrzymującej się maszynerii wszechogarniającego systemu. Brakuje nam sił, by wybić się ponad codzienność, by stawić czoła przeciwnościom i zmienić coś w naszym życiu. Zbyt często brakuje nam pasji, brakuje nam radości. Używam pierwszej osoby liczby mnogiej, bo sądzę, że dotyka to każdego – w mniejszym lub większym stopniu. Bardzo łatwo jest zatracić siebie w tym chaotycznym, ślepym pędzie. Chodzi jednak o to, by się nie dać.

bruce3

Jeden z moich ulubionych cytatów Bruce’a to:

Now I see that I will never find the light unless, like the candle, I am my own fuel. Consuming myself.

Ratunkiem dla siebie możesz być tylko Ty sam. Znajdź w sobie siłę, by być kimś ponad. Zacznij robić to, co zawsze chciałeś robić. Coś, co będzie Cię wyróżniać. Cokolwiek by to nie było. Realizuj się. Niech po całym dniu pracy / szkoły czeka Cię coś, co kochasz robić, co daje Ci szczęście. Jeszcze lepiej – niech to coś stanie się Twoją pracą, a nie jedynie hobby, które robisz po godzinach. Bądź gotów na poświęcenia i niewygodę. Na pewno wiele razy będziesz zmęczony, będziesz miał dość, nie będzie Ci się chciało. Jestem pewien, że jeśli jednak zaweźmiesz się w sobie i wbrew wszystkiemu, co jest przeciwko, wykonasz ten dodatkowy wysiłek, poczujesz w sobie coś dobrego. To coś da Ci nowe, większe siły. Tym czymś będziesz mógł podzielić się z innymi. Dąż do tego, by nieustannie się rozwijać, nieustannie stawać się lepszym. Jako człowiek. Dla siebie i dla innych.

Always be yourself. Express yourself. Have faith in yourself.

Mam nadzieję, że wybaczycie mi moją niewielką chaotyczność. Chciałem podzielić się z Wami energią. Przekazać Wam moje spojrzenie na życie. Zbyt często słyszę jak ludzie narzekają na wszystko dookoła, oszukują się wymyślanymi na poczekaniu wymówkami i tworzą w ten sposób iluzję, że nie mogą tego zmienić. Moim zdaniem to nieprawda. Wystarczy odpowiednie nastawienie, uśmiech i pasja. I zawzięcie.

Na zakończenie – jeszcze jeden cytat:

Do not pray for an easy life. Pray for the strength to endure a difficult one.

bruce4

Bądźcie silni!

Spodobał Ci sie wpis? Udostępnij go znajomym.
 • super wpis! WALK ON!

  • JS

   dzięki bardzo 🙂 walk on!!

 • Izabasz

  Daje wiele do myślenia. Dzięki 🙂

  • JS

   Cieszę się bardzo!! O to właśnie chodzi! 🙂

 • Andrzej

  Świetny wpis!!! Do zobaczenia w poniedziałek na treningu 🙂

  • JS

   Dziękuję!!:)) W poniedziałek szybkość – bądź gotowy! 😉

 • Pingback: 11 błędów, które popełniają początkujący biegacze – część I | intercepting fists()

 • czasami gdzies tracę tę motywację, ale zawsze staram się ją w sobie odnaleźć i zmobilizować się. takie wpisy na pewno pomagaja, więc może ich być więcej. nigdy nie interesowałam się Brucem Lee, a teraz widzę, że to bardzo ciekawa i inspirująca postać.
  od wczoraj zaczął się nowy etap w moim życiu – frustrująca praca została rzucona, więc pozbyłam się blokującej kuli u nogi! WALK ON!

  • JS

   w takim razie nie daj się i powodzenia! 🙂
   walk on!

   warto znajdywać sobie takie inspirujące postaci jak Bruce – zawsze to Cię ciągnie w górę i motywuję do dalszej pracy nad sobą.

Copyright © 2013 - 2019 Plant Punch Design: sixbox.es | Hosted by: zenbox